České pivovary hlásí ztráty téměř 5 miliard korun
Ztráty českého pivovarnictví za tři měsíce nouzového stavu přesahují
4,7 mld. Kč, rostly jen tržby v maloobchodě. Gastro žádá
podporu vlády.
Nouzový stav z důvodu pandemie koronaviru způsobil ztráty celé řadě klíčových oblastí českého hospodářství. Jedním z nejvíce zasažených se stal i segment gastro a s ním spjaté pivovarnictví. Podle studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) přesahují ekonomické ztráty v dodavatelsko-odběratelském řetězci pivovarnického průmyslu za období březen až květen letošního roku částku 4,7 mld. Kč. „Data jsme čerpali od zástupců pivovarů, a tudíž odráží skutečnost, která se na trhu opravdu děla,“ uvádí Michael Fanta z CETA.
Nejvíce byly zasaženy provozy, které musely uzavřít ze dne na den. Prodej piva v tomto segmentu poklesl v měsících březen až květen o 55 %, resp. o 728 tisíc hl. Pokles tržeb za pivo v pohostinství dosáhnul pak více než 4,2 mld. Kč. Ztráty samotných pivovarů z hlediska tržeb přesáhly částku 1,1 mld. Kč.
Na celkových ztrátách v pivovarnictví se podílel pokles tržeb pivovarů, snížený odběr zboží a služeb od dodavatelů a pokles prodeje piva v pohostinství. Ten pak byl částečně kompenzován nárůstem prodeje baleného piva v maloobchodu. Objem prodeje v segmentu off-trade vzrostl o 14 %, resp. o 335 tis. hl. Tržby za balené pivo v době nouzového stavu se v maloobchodě zvýšily přibližně o 794 mil. Kč.
Dodavatelé přišli v důsledku poklesu výdajů na své dodávky v průběhu března až května 2020 o 165 mil. Kč. Roční distribuční náklady v pivovarnictví oscilují kolem hranice 3,5 mld. Kč, v důsledku pozastavení dodávek do restaurací lze proto předpokládat významný pokles také v distribučním řetězci.
„Pohostinství a s ním provázané pivovarnictví utrpělo v době koronavirové krize výrazné ztráty. Nejkritičtější situace je přitom v Praze, Karlových Varech a dalších lokalitách závislých na cestovním ruchu. Pro další období bude klíčové, aby vláda pokračovala v podpoře nejvíce zasažených sektorů,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.
Během pandemie se objevilo několik akcí na podporu gastro segmentu. Jedna z hlavních byla „Zachraň hospodu“, jež se zaměřila na restaurační zařízení a zúčastnilo se jí více než 2500 podniků. Díky ní se podařilo vybrat částku přesahující 10 mil. Kč. Dále probíhala kampaň „Zachraň pivo“, díky které se podařilo zachránit skladové zásoby piva z přibližně 300 českých minipivovarů. Řada pivovarů pak svým odběratelským restauračním zařízením přislíbila výměnu piva, které během jejich uzavření podlehlo datu expirace, včetně sanitace jejich výčepních zařízení.
Pokud by přišla druhá vlna koronavirové pandemie, panují obavy z dalšího možného uzavření provozů a s tím spojeného prohloubení ztrát. „Přestože jsou hospody a restaurace otevřené, rozhodně nemáme vyhráno. Zejména v turistických lokalitách potřebují restaurace pomoc stejně jako hotely a lázně. Měl by vzniknout, po vzoru agendy pro cestovní ruch, Národní program podpory gastronomie, s jasným akčním plánem,“ říká Luboš Kastner, spoluzakladatel restaurační skupiny Hospodska.
-zue-
# koronavirus # pivo # gastro # Český svaz pivovarů a sladoven # maloobchod # CETA # pivovary # hospody
Autor textu MediaGuru
Mohlo by vás zajímat
# Aktuality # Lidé # Marketing
Marketingovou komunikaci T-Mobile povede Tímea Balogh
Novou ředitelkou značky a marketingové komunikace T-Mobilu se od srpna stane
Tímea Balogh. Do české pobočky přichází ze skupiny Deutsche Telekom, kde
měla na starosti marketing pro spotřebitelský segment.
Prima mění vysílací dny a časy reality Are You The One?
Prima upravuje programové schéma hlavního kanálu. Seznamovací reality show
Are You The One? Česko se přesouvá z podvečerního vysílání do pozdního
večera po 22. hodině.
Nova chystá do podzimního vysílání nový seriál Boží plán
TV Nova zahájila natáčení nového seriálu Boží plán.
Čtyřiadvacetidílná novinka od tvůrců Jedné rodiny sází na příběh
trojice přátel. Hlavní role ztvární Marek Lambora, Václav Matějovský a Filip Březina.