Šéfka Yle: Omezení médií veřejné služby nepřinese víc peněz komerčním médiím
Omezení financí pro média veřejné služby nepovede podle generální
ředitelky finské Yle k tomu, že tyto peníze získají komerční média,
uvedla na konferenci Digimedia.
Generální ředitelka finské veřejnoprávní společnosti Yle Marit af Björkesten představila na středeční konferenci Digimedia finský model fungování veřejnoprávních médií. Ve Finsku je financování Yle zajištěno prostřednictvím zvláštní mediální daně, která není součástí státního rozpočtu. „Vláda sice může být pro nebo proti veřejnoprávním médiím, ale nemá přímou páku přes každoroční rozpočtové vyjednávání. Základní částka 500 milionů eur byla stanovena v roce 2012. V současnosti je podruhé zmražena bez valorizace, což fakticky znamená reálný pokles příjmů,“ popsala. Konkrétně jde o pokles o 56 mil. euro (-1,4 mld. Kč) a propuštění až 400 lidí.
Směrem k aktuálním debatám v českém prostředí o dalším financování médií veřejné služby Marit af Björkesten uvedla, že ta jsou zásadní pro fungování společnosti, zároveň však zdůraznila, že pro to, aby takovou roli mohla média veřejné služby plnit, musí být politicky nezávislá a ekonomicky silná. „Vzdálenost od vlády, ať je jakékoli barvy, musí být velká," uvedla. „Pokud veřejnoprávní média nebudou nezávislá, ovlivní to celou společnost. Důvěřuje nám 80 procent populace, a právě to je pro nás nejdůležitější,“ dodala s tím, že „jde o hodnoty, dostupnost kvalitních ověřených informací pro všechny, bez ohledu na příjem, vzdělání nebo místo bydliště."
Debata o veřejnoprávních médiích se podle jejího mínění příliš soustředí na vztah s komerčními médii a politiky, zatímco skutečnou výzvu podle ní představují globální technologičtí giganti.
K úvahám o aplikaci finského modelu v Česku nebo jiného modelu ze severských zemí, na které se někteří tuzemští politici odvolávají, zdůraznila, že jednotlivé evropské modely nelze jednoduše kopírovat. Zmínila také proměnu veřejnoprávních médií v digitálním prostředí. Podle ní už dnes není otázkou, zda mají veřejnoprávní média působit online. „Web už není téma. Je zřejmé, že tam musíme být,“ uvedla.
Zdůraznila rovněž, že odčerpání peněz médiím veřejné služby nepovede k tomu, že tyto peníze získají komerční média. „Žádnou takovou zkušenost nevidíme. Ztrácí tím celý obor, pokud chcete mít kvalitní média, musíte mít silná národní média,“ uvedla.
# konference # financování # média veřejné služby # Digimedia # Yle Marit af Björkesten
Autor textu Martina Vojtěchovská
Mohlo by vás zajímat
Všechnopárty potvrzuje vedení v pátek večer, poté komedie
Nejsledovanějším pořadem pátečního večera po 20:00 zůstává
v divácké skupině starší 15 let Všechnopárty. Následovala komedie
Marečku, podejte mi pero!, která měla zároveň nejvyšší sledovanost
v 15–54.
Petr Čech a BC21 uvádějí platformu Glow21 pro rozvoj leadershipu
Glow21je společným dílem Petra Čecha a jeho zastupující agentury The
Playbook House, českých expertů na leadership a firemní rozvoj Luboše
Kastnera a Jiřího Panušky, kteří stojí za manažerskou
společností BC21.
Důvěra v média souvisí s kvalitou právního státu, ukazuje mezinárodní studie
Důvěra lidí v novináře není podle nové studie publikované v Journal of
Law and Economics dána pouze kvalitou médií, ale zásadně ji ovlivňuje
také fungování právního státu. Výzkum, na němž se podílel i ekonom
Niclas Berggren z VŠE, ukazuje, že silnější instituce a vymahatelnost
práva souvisejí s vyšší mírou důvěry v média.