Autor textu MediaGuru
Hlavní motivací pro návrat je pro téměř 80 % zákazníků potřeba
dokoupit věci, které si během karantény nemohli pořídit.
První týdny po znovuotevření obchodních center ukazují, že jejich návštěvnost postupně roste. Hlavní motivací pro návrat je pro téměř 80 % zákazníků potřeba dokoupit věci, které si během karantény nemohli pořídit. Třetina objevila online nakupování a hodlá v něm i nadále pokračovat. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti CBRE, jež spravuje 10 obchodních center a 12 retailových parků na českém trhu.
Během nouzového stavu, kdy byla většina obchodů zavřena, nakupovali lidé častěji než dříve na internetu. Až 31 % zákazníků začalo během karantény využívat e-shopy vůbec poprvé a jejich zkušenost byla natolik pozitivní, že v tom budou i nadále pokračovat. „V nakupování přes internet dlouhodobě vítězí elektronika, kterou si takto pořizují dvě třetiny zákazníků. Ani situace během posledních dvou měsíců to nijak neovlivnila. Dále z průzkumu vyplývá, že přibližně každý čtvrtý zákazník, který byl zvyklý nakupovat zboží, které neslouží k uspokojení základních lidských potřeb (např. oblečení, obuv, hry apod.) v kamenných obchodech, využil v době karantény nabídky e-shopů,“ říká Klára Bejblová, vedoucí výzkumu retailového sektoru v CBRE, a dodává: „Ovšem největší nárůst objednávek v online prostředí patří potravinám a nápojům. I když se značná část zákazníků vrátí s koncem karantény zpět do kamenných prodejen, podíl nakupování přes internet se trvale zvýší. Nakupovat potraviny online plánuje v budoucnu každý čtvrtý zákazník.“
Navzdory rostoucí oblibě online nakupování si podle CBRE klasické prodejny zachovají své místo. „V případě, že si lidé budou moci vybrat mezi návštěvou obchodního centra a online nakupováním, pouze 10 % dotazovaných se omezí jen na druhou možnost. Celkem 76 % respondentů v průzkumu uvedlo, že chce pokračovat v pravidelných nákupech v běžných prodejnách. Do obchodních center je v 77 % nalákají slevy,“ komentuje Bejblová.
Čtvrtina českých spotřebitelů alespoň jednou měsíčně vyrazí do obchodního centra kvůli návštěvě kina, nabídku stravovacích zařízení využije téměř 70 % dotázaných. Gastronomie je přitom u téměř 50 % respondentů třetím nejsilnějším důvodem pro návštěvu obchodního centra. U mužů, singles a mladých lidí ve věku od 18 do 25 let činí dokonce podíl 60 %.
„Český maloobchodní trh byl posledních pět let nebývale výkonný, a i přes vysoký podíl e-commerce se mohl chlubit vysokými obraty. Z prvních týdnů po otevření center vidíme pozitivní trend a chuť zákazníků v kamenných obchodech nakupovat. Je zřejmé, že v postkoronavirové éře se obchodní centra budou muset ještě více zaměřit na bezpečnostní a hygienická opatření, ale o pozornost zákazníků se obávat nemusí,“ uzavírá Tomáš Míček, vedoucí správy obchodních center CBRE.
-stk-
# research # obchodní centrum # koronavirus # nákupní chování # průzkum # CBRE
Autor textu MediaGuru
# Aktuality # Lidé # Marketing
Novou ředitelkou značky a marketingové komunikace T-Mobilu se od srpna stane
Tímea Balogh. Do české pobočky přichází ze skupiny Deutsche Telekom, kde
měla na starosti marketing pro spotřebitelský segment.
Prima upravuje programové schéma hlavního kanálu. Seznamovací reality show
Are You The One? Česko se přesouvá z podvečerního vysílání do pozdního
večera po 22. hodině.
TV Nova zahájila natáčení nového seriálu Boží plán.
Čtyřiadvacetidílná novinka od tvůrců Jedné rodiny sází na příběh
trojice přátel. Hlavní role ztvární Marek Lambora, Václav Matějovský a Filip Březina.