Autor textu MediaGuru
Austrálie jako první země přinutí zákonem americké technologické firmy
Google a Facebook, aby platily médiím za zveřejňovaný obsah.
Austrálie jako první země přinutí zákonem americké technologické firmy Google a Facebook, aby platily médiím za zveřejňovaný obsah. Průlomový krok má chránit nezávislou žurnalistiku, uvedla s odvoláním na australského ministra financí Joshe Frydenberga agentura Reuters.
Austrálie podle Frydenberga ještě letos schválí zákon, na jehož základě budou Google a Facebook nuceny platit médiím autorské poplatky za obsah, který tyto dvě společnosti zveřejňují.
„Je to o spravedlnosti pro australské mediální firmy. Je to o zajištění toho, abychom zvýšili konkurenci i ochranu spotřebitele a dosáhli udržitelné mediální krajiny," řekl Frydenberg novinářům v Melbourne. „V sázce není nic menšího než budoucnost australské mediální krajiny," dodal ministr.
Krok přichází v době, kdy technologičtí giganti čelí v mnoha zemích světa výzvám po větší regulaci. V americké Sněmovně reprezentantů se minulý týden uskutečnilo dlouho očekávané slyšení šéfů společností Amazon, Apple, Google a Facebook. Členové právního podvýboru je přirovnávali ke lhářům, tyranům nebo zrádcům ve snaze dokázat, že je nejvyšší čas zakročit proti jejich technologickým impériím. Detailní zpráva s doporučeními, která se budou týkat omezení jejich moci na trhu, by podle Reuters mohla být zveřejněna koncem léta nebo na podzim.
Po vyšetřování vlivu amerických internetových platforem na australský mediální trh vláda v Canbeře na sklonku loňského roku sdělila Googlu a Facebooku, aby se sdělovacími prostředky dobrovolně vyjednaly dohodu o zveřejňování jejich mediálního obsahu. Jednání však nikam nevedla.
Podle studie zveřejněné v roce 2019 ztratil australský mediální sektor za posledních deset let zhruba 3000 pracovních míst. Tradiční mediální domy si stěžují, že Googlu a Facebooku plynou příjmy z reklamy za zveřejňování jejich obsahu - především v podobě náhledů článků -, za který přitom nic neplatí. Podle Frydenberga se obě americké firmy dělí zhruba o třetinu všech příjmů z on-line reklamy v Austrálii.
-čtk-
# tisk # Google # Facebook # vydavatelství # paywall # Austrálie
Autor textu MediaGuru
# Aktuality # Lidé # Marketing
Novou ředitelkou značky a marketingové komunikace T-Mobilu se od srpna stane
Tímea Balogh. Do české pobočky přichází ze skupiny Deutsche Telekom, kde
měla na starosti marketing pro spotřebitelský segment.
Prima upravuje programové schéma hlavního kanálu. Seznamovací reality show
Are You The One? se přesouvá z podvečerního vysílání do pozdního
večera po 22. hodině.
TV Nova zahájila natáčení nového seriálu Boží plán.
Čtyřiadvacetidílná novinka od tvůrců Jedné rodiny sází na příběh
trojice přátel. Hlavní role ztvární Marek Lambora, Václav Matějovský a Filip Březina.